Jak zmotywować się do nauki języka?

jak zmotywować się do nauki języka

Zaczynając naukę języka obcego, jesteś zdeterminowany, masz jasno określony cel i wiesz dlaczego chcesz się go nauczyć. Z czasem jednak entuzjazm opada, cel powoli znika z pola widzenia i w sumie nie pamiętasz już tak naprawdę, po co ci to wszystko. Brak widocznych rezultatów zniechęca cię do dalszych działań. Książki chowasz w szufladę i czekasz na kolejny przypływ weny, która wróci wcześniej lub później, a może wcale. Ile razy zdarzyło ci się zaczynać od nowa z nadzieją, że może tym razem w końcu ci się uda? Co zatem zrobić by przetrwać ten chwilowy kryzys w nauce? Jak wrócić na właściwe tory? Jak zmotywować się do nauki języka?

 

Po co to robisz?

To normalne, że w pewnym momencie nauki przychodzi chwila zwątpienia. Szczególnie wtedy, gdy nie widzisz żadnych postępów. Co raz częściej masz wrażenie, że to tylko marnowanie czasu. Twój wcześniejszy plan stopniowo przechodzi w niepamięć, a z nauką co raz bardziej ci nie po drodze. Kiedy przychodzi ten kryzysowy moment, zaczynasz zadawać sobie pytanie: czy to w ogóle ma sens? Ważne by właśnie w takim momencie zastanowić się dlaczego kiedyś zainteresował cię dany język. Co spowodowało podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki? Wydawałoby się, że to mało znaczący krok, a jednak. To bardzo ważne by właśnie w takim momencie wrócić myślami do początku. Przypomnieć sobie powód dla którego to wszystko się zaczęło. Może była to chęć czytania książek w oryginale, oglądania filmów bez napisów albo swobodna komunikacja z innymi.

Jaki był twój powód rozpoczęcia nauki języka obcego?

Czy nadal osiągnięcie tego celu jest dla ciebie ważne? Czy twoje priorytety uległy zmianie i nie potrzebujesz się już uczyć? To wbrew pozorom bardzo ważne pytania. Odpowiedz sobie na nie szczerze. Zobaczysz wtedy czy warto dalej się temu wszystkiemu poświęcać, a może jest to już strata twojego cennego czasu, który możesz poświęcić na inne, ważniejsze dla ciebie sprawy. Jeśli cel jest nadal aktualny, ulokuj go na odpowiednim miejscu w swojej głowie. Mając przed oczami dokładnie to co chcesz osiągnąć, obierzesz najwłaściwszą drogę i osiągniesz go dużo szybciej.

 

Przywołaj swoje emocje.

Wiesz już do czego dążysz? To teraz zastanów się jak poczujesz się osiągając swój cel? Jak uzyskanie oczekiwanych efektów wpłynie na twoje życie? O ile stanie się ono łatwiejsze? Dołóż do swoich zamierzeń szczyptę emocji. One sprawią, że wzrośnie znowu poczucie słuszności działania w określonym kierunku. Jeżeli zabieramy się za coś, to robimy to zazwyczaj aby poprawić sobie swoją sytuację lub samopoczucie. Dlatego tak ważne jest by być świadomym tego jak zmieni się twoja rzeczywistość kiedy zrealizujesz swój plan i jak będziesz się wtedy czuć.

 

Co już umiesz?

Nie tylko zapominanie o tym do czego dążysz jest częstym powodem spadku motywacji do działania. Mam wrażenie, że jesteśmy mistrzami w wytykaniu sobie tego czego nie umiemy i czego musimy się jeszcze nauczyć. Sami sobie utrudniamy naszą drogę ciągle rozpamiętując nasze braki i niedociągnięcia, zamiast zwrócić uwagę na to co tak na prawdę już umiemy.

Też tak masz?

Takie myślenie na pewno nie działa motywująco. Spróbuj popatrzeć na wszystko z drugiej strony. Zadaj sobie pytanie: co już potrafię? Czego się nauczyłem? W czym już jestem dobry? Mogą to być małe, niewiele znaczące rzeczy. Jednak w momencie kryzysu, kiedy zastanawiasz się czy aby warto to wszystko dalej ciągnąć, odpowiedzi na te pytania mogą mieć kluczowe znaczenie. Może umiesz się już przedstawić, a kiedy ktoś zapyta o drogę, potrafisz go dobrze poprowadzić. Doceń siebie, bo może całkiem dużo już potrafisz, ale zbyt wysoko postawiona porzeczka powoduje, że nie dostrzegasz i nie doceniasz tego wszystkiego co już umiesz.

 

Nie bądź zbyt ambitny.

Pewnie dla Ciebie nie będzie to nic odkrywczego kiedy powiem, że im więcej czasu poświęcisz na naukę języka, tym lepiej go opanujesz. Często jednak mając tę myśl w głowie snujesz plany nauki kompletnie oderwane od rzeczywistości, w której aktualnie się znajdujesz. Zapominasz, że musisz wcześnie wstawać do szkoły, na uczelnię, do pracy. Wracając do domu po całym dniu nie masz już sił na nic, a co dopiero na naukę.

Jednak zaczynając naukę języka jakby o tym wszystkim zapominasz. Będąc na pierwszej fali tak zwanego „hurra optymizmu” postanawiasz, że od dzisiaj codziennie, przynajmniej przez godzinę będziesz się uczyć. I co? Pierwszy dzień – sukces, drugi dzień również. Trzeciego i czwartego dnia twój entuzjazm trochę opada ale nadal nie poddajesz się i walczysz ze sobą, żeby chociaż przez pół godziny coś poczytać. Każdego następnego dnia czujesz jak chęci do czegokolwiek ulatują jak powietrze z balonika. Aż dochodzisz do momentu kiedy stwierdzasz: chcę się uczyć ale… nie mam czasu. Rzucasz wszystko w kąt i czekasz na lepsze jutro, które nie za bardzo chce nadejść.

A gdyby tak zamiast tej godziny ustalić sobie 10 minut nauki w drodze do szkoły lub pracy, w przerwie na lunch albo wieczorem zamiast przeglądania mediów społecznościowych. Popatrz realistycznie na to ile tak naprawdę masz czasu w ciągu całego dnia i do tego dopasuj ilość twojej nauki. Jeśli do tej pory nie potrafisz wygospodarować 10 minut na codzienną naukę to 1,5 godziny cztery razu w tygodniu też nie znajdziesz. Pamiętaj, że znacznie lepsze efekty osiągniesz ucząc się krócej lecz systematycznie niż długo podczas kilku zrywów. Realizując swój plan minimum twoja motywacja powoli wzrasta. Robisz wszystko by pomimo różnych przeciwności dnia codziennego nie ustępować, uczyć się i stopniowo wypełniać swoje zamierzenia.

 

Kreatywna nauka

Kolejnym powodem, który może działać na ciebie demotywująco jest brak kreatywności w samym uczeniu. Od początku nauki języków w szkole mamy wpojonym pewien schemat, a mianowicie: książka, ćwiczenia i zeszyt. Książka zawierająca mało interesujące nas treści. Zeszyt ćwiczeń, który często bywa przepisywaniem przykładów z owej książki. I notatnik z przepisanymi regułkami, skąd? Z książki oczywiście. Kto na dłuższą metę da radę działać w ten sposób? Nikt.

W dzisiejszych czasach, mając dostęp do internetu mamy niezliczone możliwości urozmaicania sobie nauki i czynienia jej dużo ciekawszą, niż na pierwszy rzut oka mogłaby się nam wydawać. Im bardziej nauka samego języka powiązana będzie z tematami cię interesującymi, tym z większą ochotą do niej podejdziesz i szybciej zaczniesz osiągać zamierzony rezultat. Aby ułatwić ci to zadanie przygotowałam specjalnie dla ciebie listę 13 darmowych sposobów na naukę języka obcego. Wystarczy, że po dołączysz do językowego newslettera, a otrzymasz ją prosto do swojej skrzynki mailowej.

 

Rezultaty to najlepsza motywacja.

To najskuteczniejsza metoda działania. Jednocześnie najtrudniejsza do wdrożenia i utrzymania na stałym, wysokim poziomie. To nie żaden sekret, a krótki, chciałoby się powiedzieć, prosty schemat, który zawsze daje bardzo dobre rezultaty.

Pamiętaj! Ucząc się regularnie, zaczynasz dostrzegać pierwsze efekty. Zaczynając dostrzegać pierwsze efekty, masz motywację by więcej się uczyć. Ucząc się więcej, uzyskujesz lepsze rezultaty. To koło samo się napędza. Jest to zarazem najprostszy schemat, który wdrożony w życie przyniesie gwarantowany efekt. Bez działania = uczenia się, nie zobaczysz rezultatów. Bez rezultatów nie ma motywacji. Bez motywacji nie ma nauki.

 

Jeśli zadajesz sobie ciągle pytanie: jak zmotywować się do nauki języka obcego to mam nadzieję, że powyższe pytania pomogą rozwiązać ci twój problem. A może masz własne, sprawdzone sposoby? Jak radzisz sobie ze spadkiem motywacji?  

 

Pamiętaj o możliwości pobrania listy 13 darmowych sposobów do nauki języków obcych. Mam nadzieję, że pomoże ci ona polubić naukę i już nigdy nie będzie tylko kolejny obowiązek do wypełnienia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *