Jak nauczyłam się języka obcego w rok?

Jak nauczyłam się języka w rok?

Kiedy prawie 10 lat temu, zaraz po maturze wyjechałam do Holandii, kraju tulipanów i wiatraków, nawet przez myśl mi nie przeszło, że za jakiś czas opanuję język tam obowiązujący. Kiedy po raz pierwszy go usłyszałam, wydawało mi się, że jest to ciąg nieskończony. Bez wyraźnego początku i końca, składający się z bełkotu i charczenia równocześnie.  Zaprzyjaźniłam się z pewnym Holendrem, który był zafascynowany Polską (znalazł nawet w internecie przepis na bigos i sam go zrobił 😉 – to się nazywa determinacja). Po pobycie w Krakowie kupił sobie rozmówki holendersko-polskie. Ta mała, kieszonkowa książeczka leżała sobie na stoliku w naszej kantynie. Któregoś dnia z ciekawości sięgnęłam po nią. Postanowiłam, że nauczę się chociaż tych najprostszych zwrotów jak: dzień dobry, dziękuję i do widzenia. Nie sądziłam, że za niedługo zacznę rozumieć ten ciąg niezrozumiałych dla mnie jak dotąd dźwięków. Jak tego dokonałam? Jak nauczyłam się języka obcego w rok? Podzielę się z tobą 5 wskazówkami, które są moją bazą do nauki każdego kolejnego języka.

Pozytywne nastawienie

To podstawa od której należy wyjść przy nauce każdego języka. Im pozytywniej się nastawisz tym łatwiej będzie ci pokonywać trudności, które na swojej drodze na pewno napotkasz. Za każdym razem wychodziłam z tą myślą, że będąc w jakimś kraju warto znać choćby podstawowe zwroty z danego języka, które od początku przełamią pewien dystans i barierę. Tubylcy widząc, że próbujesz się z nimi komunikować w ich języku będą przychylniej do ciebie nastawieni i gwarantuję, że większość z nich pomoże doskonalić ci twoją nową umiejętność.

Otoczenie się językiem

Mieszkając lub przebywając w kraju, którego język docelowo chcemy poznać nauka jest łatwiejsza, z w pewnymi wyjątkami oczywiście. Ze względu na otoczenie danym językiem na co dzień jesteś poniekąd zmuszony do tego, by go słuchać. Otoczenie językiem jest szczególnie ważne w przypadku osób, które uczą się go nie mając z nim bezpośrednio styczności. To bardzo ważne by skorzystać z wszystkich możliwości, które daje nam współczesny świat, żeby ułatwić sobie naukę.

Zacznij od słuchania radia internetowego. Każdego dnia, w tle twoich codziennych zajęć niech leci radio w języku, którego chcesz się nauczyć. Początkowo będzie to potok niezrozumiałych słów, z czasem jednak zaczniesz wychwytywać pojedyncze słowa lub całe zwroty używane regularnie we wszystkich audycjach.

Budowanie bazy

Tak jak nie zaczniesz biegać nie umiejąc chodzić. Tak nie będziesz płynnie komunikować się w jakimś języku nie mając zbudowanej odpowiedniej bazy pod to wszystko. Ważne jest by zaczynać od podstaw. Słów i zwrotów używanych non stop w życiu codziennym. W tym wypadku możesz skorzystać z listy 1000 najpopularniejszych słów w danym języku i na tej podstawie budować dalsze umiejętności.

Systematyczność

Bez niej ani rusz. To najważniejsza rzecz w wielu dziedzinach naszego życia, a przy nauce języka szczególnie. Żeby widzieć jakiekolwiek rezultaty swoich działań musisz postawić na systematyczność. Lepiej uczyć się codziennie przez 5 minut niż godzinę dziennie raz w tygodniu. Codzienne mobilizowanie mózgu do słuchania, myślenia czy mówienia w innym języku niż nasz ojczysty jest najlepszym ćwiczeniem.

Pozytywne rezultaty to najlepsza motywacja

Ciężko zmotywować się do działania kiedy nie widzimy żadnych rezultatów. Kiedy jednak zaczynamy dostrzegać postępy w tym co robimy, a dodatkowo inni też zaczynają zwracać na to uwagę, nasza motywacja szybuje bardzo szybko w górę. Chcemy więcej, szybciej, lepiej. To bardzo ważne, żeby dostrzegać nawet najdrobniejsze sukcesy, by w chwilach ogólnego zwątpienia móc popatrzeć wstecz i dostrzec, jak wyglądał początek twojej drogi, i to w jakim momencie jesteś teraz.

Jeśli masz problem z tym jak sprecyzować swój cel językowy, przekładasz naukę z roku na rok z nadzieją, że w końcu tym razem ci się uda, muszę Cie zmartwić. Nie uda Ci się. Nie zmieniając niczego w tym roku też nie osiągniesz swojego celu. Jak mawiał Albert Einstein „Szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać różnych rezultatów”.

Zapisz się na darmowe trzydniowe wyzwanie: Jak nauczyć się języka obcego w rok? I osiągnij satysfakcjonujący cię rezultat.

CHCĘ DOŁĄCZYĆ DO WYZWANIA

Dzięki wyzwaniu sprecyzujesz swój cel i z łatwością zaczniesz zmierzać krok po kroku w jego stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *