Jak skutecznie uczyć się słówek?

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Słowa to podstawa każdego języka. Nie ważne czy to polski, angielski, niemiecki czy włoski. Słowa pomagają wyrażać nam siebie, swoje myśli i odczucia w danym
momencie. Są niezbędne, żeby rozpocząć jakąkolwiek konwersację. Rozmowa może być nieskładna i niepoprawna gramatycznie ale bez znajomości słów nie ruszysz z miejsca. Istnieje wiele „idealnych”,”jedynie skutecznych” metod nauki. Ale wiesz co, nie ma jednej uniwersalnej, skutecznej dla każdego i w każdy przypadku. W tym artykule pokażę Ci jak krok po kroku uczyłam się słówek. A zatem czytaj uważnie. Jak skutecznie uczyć się słówek?

Słowa przelane na papier.

Kup sobie podręczny notes lub zeszyt i zapisuj słowa, których chcesz się nauczyć. Zostało nawet potwierdzone naukowo, ze pisząc coś odręcznie pobudzasz swój mózg do bardziej wytężonej pracy, dzięki czemu to co zapisujesz szybciej zapamiętujesz. Kolejną zaletą spisywania wszystkiego w notesie lub w zeszycie jest to, że wszystkie potrzebne ci słowa lub zwroty masz w jednym miejscu. Dbaj o to by twoje notatki były schludne i przejrzyste. Dlaczego? A czy w czasach szkolnych nie pożyczałaś/eś zeszytów żeby ‚odpisać lekcje’ od osób, które ładnie pisały? 😉

Ja sama należę do osób, które ponad całą technologię cenią sobie klasyczne metody notowania na zwykłej kartce papieru. Od zawsze lubiłam tę formę. Stosuję ją przy nauce każdego kolejnego języka obcego. Zawsze dbam jednak o czystość i przejrzystość tego co zapisuję, wtedy nauka i wracanie do niektórych notatek jest dużo przyjemniejsze.

Jakość notowania ponad ilość.

Sama chęć notowania to nie wszystko. Najważniejszy jest system w jakim zapisujesz nowo poznane słowa. Przestrzegam Cię przed popełnieniem jednego z najczęstszych błędów, czyli zapisywaniem słów w formie dwóch kolumn. Jednej ze słowami w języku obcym, a w drugiej ich polskie tłumaczenie. Ot, taki standard. To najlepsza metoda szkolna działająca na zasadzie 3xW – wypisz – wykuj – wymaż z pamięci. To po prostu strata czasu. Szczerze mówiąc sama popełniałam ten błąd przez cały okres mojej edukacji szkolnej. Z czasem dopiero zauważyłam, ze spisywanie słów na papierze to dobra metoda o ile robi się to mądrze i w przemyślany sposób. Zatem jak to robić? Napisz słowo lub zwrot, który chcesz zapamiętać. Poszukaj w internecie wymowy i zanotuj ją w zrozumiały dla siebie sposób. Nie musisz tutaj używać wyszukanych symbolów zapisu wymowy tak jak to jest np. w języku angielskim. Najważniejsze by to właśnie dla Ciebie było zrozumiałe. Dlaczego to takie ważne zapytasz? Odpowiem również pytaniem: a po co ci słowo, którego nie potrafisz wymówić?

Tłumaczenie z sensem.

Kolejnym etapem jest zapisanie polskiego tłumaczenia. Zwróć uwagę na jego sens i kontekst w jakim używa się danego wyrazu. Zastanów się czy uczysz się słowa zamek w odniesieniu do budowli czy zamek w drzwiach, bo to znacząca różnica, prawda? A teraz NAJWAŻNIEJSZE. Napisz jedno przykładowe zdanie z użyciem danego słowa. Zazwyczaj nie komunikujemy się pojedynczymi wyrazami tylko zlepkiem kilku słów w postaci zdania. Zauważ również, że często nie znając lub zapominając znaczenie pojedynczych wyrazów jesteśmy w stanie zrozumieć sens całej wypowiedzi. Dlatego to takie ważne.

Świadomy dobór słów.

Ucząc się wszystkiego jak popadnie nie nauczysz się tak naprawdę niczego. Może cię to jedynie przytłoczyć i zniechęcić do nauki. Stwierdzisz, że nigdy nie opanujesz takiej ilości słów, a tak naprawdę wcale nie jest to konieczne. Nie musisz znać kilkunastu tysięcy słów w danym języku, żeby swobodnie się w nim komunikować. Pewnie znasz już system 1000 słów, który mówi że te tysiąc słów właśnie wystarczy, żeby zrozumieć ok.70% tego co słyszymy. Na dodatek jest to potwierdzone naukowo.

Może przypominasz sobie naukę języka w szkole. kiedy czytaliście jakąś mało interesującą czytankę i na domiar złego trzeba było opanować bardzo wyszukane słowa, które w codziennym życiu bardzo rzadko mają zastosowanie. Ja mam takie wspomnienie z czasów liceum kiedy na lekcji języka angielskiego czytaliśmy recenzję filmu Armagedon i dodatkowo oglądaliśmy film. Do dzisiaj to nie mój gatunek kina, a zmuszona byłam do przerabiania tego tematu przez 3-4 lekcje. Koszmar.

Szukaj zatem wyrazów, które używasz na co dzień w języku polskim. Zastanów się jakie tematy cię interesują bądź w jakiej branży pracujesz lub chcesz pracować i pod tym kątem szukaj niezbędnych słów. Kiedy czytasz jakiś tekst nie wypisuj każdego słowa, którego nie znasz. Zanim cokolwiek zanotujesz, zastanów się, czy to słowo jest ci potrzebne, a może jesteś w stanie je wymyślić? Pomyśl jak często używasz go w życiu codziennym i czy aby na tym etapie nauki to słowie jest Ci naprawdę niezbędne do prawidłowej komunikacji.

Chwilowy zryw to strata czasu.

Tak jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i przy nauce języka obcego systematyczność to podstawa. I nie chodzi mi tutaj by godzinami siedzieć i kuc słówka. Tylko o to by robić to regularnie, najlepiej codziennie. Nawet kilka minut regularnego powtarzania jest lepsze niż godzinne seanse kucia raz na dwa miesiące. Wykorzystaj czas kiedy np. jedziesz autobusem do pracy lub szkoły. Kiedy wracasz do domu. Przed snem. Nim coś naprawdę zostanie utrwalone w pamięci, szybko z niej ulatuje i przy następnym maratonie słówkowym znowu zaczynasz od zera. Od czasu do czasu powtarzaj również to co wydaje ci się za oczywiste. Nie używając niektórych słów, a co za tym idzie nie powtarzając ich, stopniowo o nich zapominamy. Zapamiętaj sobie jedno, nawet języka ojczystego uczymy się przez całe życie. Dlaczego zatem sądzimy, że kiedy panujesz już język obcy to nie trzeba nic powtarzać? Systematyczne powtórki, pogłębianie wiedzy i chęć doskonalenia tego co już umiesz jest kluczem do sukcesu.

Czytaj na głos.

Osłuchanie się ze swoim głosem używającym języka obcego jest bardzo istotne. Musisz przyzwyczaić się, że możesz wyrażać swoje myśli i opinie również w innym języku. To jeden z ważniejszych kroków, o którym warto pamiętać jeśli zależy ci później na swobodnym komunikowaniu się. Czytaj na głos każde słowo oraz przykładowe zdania, pamiętaj, że nie nauczysz się mówić czytając sobie tekst pod nosem tekst. Przyzwyczajaj siebie do innych dźwięków.

Nauka słówek wcale nie musi być czarną magią. Wystarczy odpowiednie podejście i skuteczny sposób notowania.

Masz swoje sposoby na skuteczne zapamiętywanie nowych słów? Podziel się nimi w komentarzu niech inni również skorzystają.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *